Lis białoszyjny

Lis pospolity białoszyjny - charakterystyka

Początki powstania lisa białoszyjnego, zwanego początkowo “białoszyjką moszczenicką”, datują się od 1970 roku, kiedy to na fermie Państwowego Gospodarstwa Hodowli Zwierząt Futerkowych Batorówka w Moszczenicy w miocie lisów srebrzystych (Trans x Tama) urodziło się pięć szczeniąt. Wśród nich jedno było odmiennie ubarwione w porównaniu z lisami srebrzystymi. Umaszczenie liska było zbliżone do lisa białopyskiego; różniło się tylko szerokim na 7 cm białym symetrycznym kołnierzem na szyi zwierzęcia.

W pierwszym etapie pracy (1971 - 1976) prowadzono bardzo intensywne namnażanie genów nowej odmiany przez kojarzenie lisów białoszyjnych ze srebrzystymi, unikając jednocześnie łączenia zmutowanych osobników między sobą ze względu na niebezpieczeństwo inbredu mogącego prowadzić do ujemnych skutków biologicznych. Początkowo zbyt mała populacja zwierząt nie pozwalała na ustalenie schematów dziedziczenia tej nowej odmiany mutacyjnej. Dopiero późniejsze badania prof. Jeżewskiej obejmujące wyniki rozrodu lisów na fermie w Batorówce w okresie 11 lat (1971 – 1982) umożliwiły wyciągnięcie szeregu wniosków. Ustalono, że lis białoszyjny jest mutacją dominującą lisa srebrzystego. Stwierdzono również, że gen warunkujący charakterystyczne umaszczenie lisa białoszyjnego jest alleliczną odmianą genu z locus “W” odpowiedzialnego za wystąpienie rysunku lisa białopyskiego (Ww).

W roku 1986 Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej uznało wyhodowanego przez inż. A. Leźnickiego na fermie PGR Batorówka lisa białoszyjnego za nową odmianę lisa pospolitego.

Cechy charakterystyczne:

 • Wielkość bardzo duża (samiec powyżej 73 cm, samica powyżej 68 cm). Budowa ciała mocna, proporcjonalna, harmonijny wygląd zwierzęcia. Żadnych widocznych wad w budowie. Bardzo dobra kondycja.
 • Pysk czarny lub ciemnosrebrzysty z białą obwódką nosa przechodzącą w strzałkę wzdłuż pyska i czoła. Uszy czarne. Umaszczenie szyi i tułowia jak u lisa ciemnego srebrzystego, biały symetryczny kołnierz o szerokości 6–10 cm, przechodzący pasmem bieli na podgardle i brzuch. Łapy białe z czarnymi cętkami lub plamami.
 • Srebro czyste, lśniące, pokryte harmonijnie rozłożonym, zgęszczonym wzdłuż grzbietu woalem. Woal kruczoczarny, barwa włosów pokrywowych na stronie brzusznej czarna lub biała. Barwa podszycia na stronie grzbietowej grafitowa.
 • Okrywa włosowa na stronie grzbietowej bardzo gęsta, na stronie brzusznej gęsta Włosy pokrywowe całkowicie kryją podszycie na stronie grzbietowej. Włosy średnio długie, jedwabiste, delikatne, okrywa sprężysta. Kita suta, nie posrebrzana, kwiat o barwie czysto białej, symetryczny.

Samica lisa pospolitego białoszyjnego. Fot. P. Bielański

Samiec lisa pospolitego białoszyjnego. Fot. P. Bielański

Dane kontaktowe Hodowców:

 • Gospodarstwo Hodowlano - Rolne "Batorówka" Włodzimierz Gajzler
  Tel 44 6169550
  Kom. 692606663
 • Zakład Doświadczalny IZ PIB Sp. z o.o. w Chorzelowie
  Tel 17 5841057
  Kom. 606613551
  zdizchorz@pro.onet.pl