Lis pastelowy

Lis pospolity pastelowy - charakterystyka

Lis pastelowy jest rodzimą odmianą mutacyjną lisa pospolitego. Mutacja ta wystąpiła w połowie lat '70 ubiegłego stulecia na jednej z wielkopolskich ferm. Pod kierunkiem Prof. dr hab. Janusza Maciejowskiego z Akademii Rolniczej w Lublinie rozpoczęto planową pracę hodowlaną.

Lis pospolity pastelowy występuje w trzech typach: ciemny, średni i jasny. Barwa okrywy od ciemnobrązowej do jasnobrązowej. W tym samym kolorze jest pysk, łapy, uszy oraz brzuch. Brązowe włosy pokrywowe silnie kontrastują z włosami niepigmentowanymi. Barwa podszycia jest brązowa z niebieskim odcieniem. Posrebrzenie zaczyna się od nasady ogona i występuje maksymalnie do połowy długości zwierzęcia. Srebro czyste, lśniące, pręga srebra o szerokości 15 - 20 mm jest przykryta harmonijnie rozłożonym, zagęszczonym wzdłuż linii grzbietu woalem.

Umaszczenie pastelowe jest genetycznie uwarunkowane homozygotycznym układem dwóch genów recesywnych bb. Heterozygoty - nosiciele tego genu [Bb] mają genotyp lisa srebrzystego i niczym nie różnią się od homozygot [BB]. Geny umaszczenia pastelowego nie należą do tego samego locus co geny warunkujące znane od dawna odmiany lisa pospolitego - platynowego, białopyskiego, białoszyjnego. Dowodem na to może być uzyskanie pasteli platynowych (u którego na tło pastelowe naniesiony został rysunek platyna).

W roku 2000 ferma w Jeziorach Wielkich została zlikwidowana wraz z materiałem hodowlanym. Od roku 2000 na bazie fermy Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Chorzelowie we współpracy z Akademia Rolniczą w Lublinie prowadzi się prace nad odtworzeniem lisa pastelowego.

Samica lisa pospolitego pastelowego. Fot. P. Bielański

Samiec lisa pospolitego pastelowego. Fot. P. Bielański

Dane kontaktowe Hodowców:

  • Zakład Doświadczalny IZ PIB Sp. z o.o. w Chorzelowie
    tel. 17 584 10 57; 17 584 14 78